4. NEDELJA MED LETOM
Na človeka pritiskajo vsemogoči glasovi. Eni prihajajo iz ranjene notranjosti, drugi iz razglašenega okolja. Pravega signala, ki bi prodrl skozi meglo dvoma, ni lahko zaznati. To nas dela nervozne in negotove. Na poti skozi puščavo, je bil Mojzes pogosto tarča nepotrpežljivih rojakov. Nazadnje se ga je Gospod usmilil in mu rekel: »Obudil jim bom preroka in položil bom svoje besede v njegova usta in govoril jim bo vse, kar mu bom zapovedal.« Beseda preroka je bila nekoč spoštovana celo pri tistih, do katerih je bila kritična. Pred dobrimi dvesto leti pa se je zalomilo. Samozvani preroki, liberalnih prepričanj, so oznanjali, da se je za dokončno osvoboditev človeka treba osvoboditi še Boga. Sprva je dobro kazalo; optimizma, da je končno vse v naših rokah, ni manjkalo. Ko pa se je ob tiskanih medijih in radiju pojavila še televizija, se je bilo vse teže znajti. Kakofonija se je stopnjevala, a je za silo šlo. Zdaj smo trčili ob zid. Britanski igralec Rowan Atkinson, znan kot gospod Bean, zgrožen ugotavlja: »Na spletu algoritem odloča o tem, kaj si želimo videti, kar ustvari poenostavljen, binaren pogled na družbo. Pridemo do tega, ali si z nami ali proti nam. In če si proti nam, si zaslužiš, da te ukinemo. Sedaj imamo srednjeveško različico drhali, ki išče nekoga, ki bi ga lahko sežgala na grmadi.« Nedelja Svetega pisma nas spomni, da ob spletnem všečkanju in izločanju še vedno obstaja Božji glas. »V upanju je sidrišče moje duše, ki je varno in trdno ter sega v notranjščino« (Heb 10). Upanje je On, ki stoji sredi med nami, nas pomirja in usmerja mimo vseh motilcev. Ne dosežejo ga niti nadzorne kamere novonastajajočih pametnih mest.
Milan Knep
Dobri dve leti je že, kar smo se začeli dogovarjati o prepotrebni obnovi zvonov in elektrifikacije zvonjenja v stolnici, decembra pa so se dela vendarle začela. Vzrokov, zakaj smo se odločili za generalno obnovo, je več. Dosedanji elektronski sistem je zastarel, ga ni moč posodabljati, poljubno programirati in je že večkrat zatajil (da ni zvonilo ali pa se je zvonjenje vklopilo nekontrolirano). Kemblji na zvonovih ter kladiva za bitje ure so neustrezni in premočno udarjajo, kar dolgoročno povzroča poškodbe na zvonovih. Zvonovi so neuglašeni in neubrani, vedno več je okvar ipd. Delavci so že obnovili veliki, Codellijev zvon, ki trenutno zvoni ob 7.00 in 12.00 če mu prisluhnite, že lahko slišite lepoto njegovega glasu. Trenutno pa dela potekajo v južnem zvoniku, kjer so štirje zvonovi, ki bodo prav tako v celoti obnovljeni. Pri tem bo deloma obnovljena tudi lesena konstrukcija, podest in opravljena nekatera zidarska dela.
Lahko si predstavljate, da so stroški za tako obsežno obnovo kar visoki. Vse ki zmorete, naprošam, da nam pri zbiranju denarja po svojih močeh pomagate.
Svoj prispevek lahko nakažete na župnijski račun: SI56 0214 0025 6658 409 (odprt pri NLB) namen: za zvonove ali pa oddate župniku. Bog naj vam povrne vašo darežljivost!
V zadnjem času smo bili priče kar dvema neljubima dogodkoma, ko so vandali z grafiti popisali južno fasado stolnice na Ciril-Metodovem trgu. Tokrat pa so v fresko Marijinega oznanjenja vrgli balon z barvo, ki se je razletel in jo popacal.
Vsak dogodek takoj prijavimo policiji, ki si po svojih močeh prizadeva zbrati čimveč podatkov in poiskati storilce.
Zato vse, ki bi v bodoče opazili kakšno sumljivo dogajanje ali osebo okoli stolnice prosim, da nas na to čimprej opozorite.
Evangelist Luka v poročilu o Marijinem obisku v jeruzalemskem templju omenja srečanje s starčkom Simeonom. Ta je v videnju spoznal, kdo je Dete, ki ga pestuje ta mlada žena. Pristopil je, ga vzel v naročje in spregovoril sloviti preroški spev: »Zdaj odpuščaš svojega služabnika, o Gospodar, po svoji besedi v miru, kajti moje oči so videle rešitev, ki si jo pripravil pred očmi vseh narodov; luč v razsvetljenje poganov in v slavo Izraela, svojega ljudstva.« Spomin na ta dogodek je prva Cerkev v Jeruzalemu obhajala že ob koncu 4. stoletja. Sčasoma je v ljudskem praznovanju stopilo v ospredje proslavljanje Kristusa, ki ga je Simeon v svojem hvalospevu imenoval "luč v razsvetljenje poganov". Na te besede starčka Simeona se naslanja starodavni bogoslužni obred blagoslavljanja sveč, po katerem je praznik postal znan kot svečnica, praznik sveč, praznik luči. Pomen tega obreda je jedrnato izražen v tretji prošnji blagoslova sveč: »Gospod Jezus Kristus, prava luč, ki razsvetljuješ vsakega človeka, ki pride na ta svet kakor te luči, z vidnim ognjem prižgane, preganjajo nočne temine, tako naj bodo tudi naša srca razsvetljena z nevidnim ognjem, to je, z lučjo Svetega Duha, in brez sleherne grešne slepote, da bomo mogli gledati z očiščenim duhovnim očesom, kar ti je všeč in našemu zveličanju v korist, ter da bomo tako po temnih nevarnostih tega sveta zaslužili priti k neminljivi svetlobi.«
• V torek, 2.2., bodo svete maše po prazničnem redu. Sveto mašo ob 9.00h bo daroval škof msgr. dr. Franc Šuštar. Pri vseh mašah bo blagoslov sveč.
• V sredo, 3.2., boste lahko prejeli blagoslov svetega Blaža. O tem, kako bo zaradi epidemije potekal, boste pravočasno obveščeni. Po večerni sveti maši bo kratka molitev v čast svetemu Jožefu.
• V četrtek, 4.2., bo po večerni sveti maši molitev pred Najsvetejšim za nove duhovne poklice in svetost duhovnikov.
• V petek, 5.2., bo ob 8.30 molitev pred Najsvetejšim in posvetitev Src Jezusovemu. Ob 15.00 pa bo ura Božjega usmiljenja in po njej sveta maša.
• V soboto, 6.2., bo ob 8.30 molitev pred Najsvetejšim in posvetitev Srcu Marijinemu.
• Nedelja, 31. 1.: 4. nedelja med letom
• Ponedeljek, 1. 2.: sv. Brigita Irska, opatinja
• Torek, 2. 2.: Jezusovo darovanje SVEČNICA
• Sreda, 3. 2.: sv. Blaž, škof, mučenec
• Četrtek, 4. 2.: sv. Jožef Leoniški, misijonar
vsak dan
8.30: rožni venec pred Najsvetejšim 18.00: rožni venec
Nedelja
15.30: molitev pred izpostavljenim Najsvetejšim
Prvi četrtek
Po večerni maši molitev v čast svetemu Jožefu
8.30: molitev pred izpostavljenim Najsvetejšim
15.00: ura Božjega usmiljenja
8.30: Molitev pred izpostavljenim Najsvetejšim
Delavniki: 6.00, 7.00, 8.00, 9.00, 10.30, 18.30 Ob sobotah in prvih petkih tudi ob 16.00
Cerkveni prazniki na delovni dan: 6.00, 7.00, 8.00, 9.00, 10.30, 16.00, 18.30
Nedelje in zapovedani prazniki: 6.30, 8.00, 9.00, 10.30, 11.30, 12.30, 16.00, 18.30
• Petek, 5. 2.: sv. Agata, devica, mučenka
• Sobota, 6. 2.: sv. Pavel Miki in drugi japonski mučenci
• Nedelja, 7.2.: 5. nedelja med letom.
Hvaležni vam bomo za vse svete maše, za katere boste darovali, in za darove, ki jih boste namenili za stroške stolnice, naše zaposlene in prostovoljce. Bog povrni!
Prosimo Vas, da v stolnici upoštevate vsa potrebna navodila za zaščito: maska, razkuževanje rok in sedenje na razdalji vsaj 1,5 m to pomeni, da je vsaka druga klop prazna. Prosimo vas tudi, da upoštevate navodila redarja: ta vas ne bo spustil v cerkev brez maske ali pa vas bo prosil, da se udeležite maše ob kateri drugi uri, če bi vas bilo preveč.
Prav tako se ne zbirajte pred cerkvijo, ker to ni dovoljeno. Bodimo hvaležni, da lahko vsaj na tak okrnjen način praznujemo in sodelujemo pri svetih mašah.
TBB stolniška oznanila izdaja Stolni župnijski urad. Odgovarja Roman Starc, župnik. Dolničarjeva 1, Ljubljana. roman.starc@rkc.si / 041/746 354 http://www.stolnica.com/
Ni komentarjev:
Objavite komentar