Vsako jezo sem potem, ko sem se pomiril, obžaloval. Nerodno mi je bilo pred samim seboj, ker nisem našel dostojne in izvirne rešitve za
nastali konflikt. V drobni knjižici Dvignite se! s podnaslovom Prevzemite štafeto, razjezite se!, pa se srečamo z drugačno izkušnjo, ki poziva: »Vsem in vsakomur posebej med vami želim, da bi imeli vzrok za jezo. To je nekaj dragocenega. Kadar človeka nekaj razjezi, tako kot je mene razjezil nacizem, postane bojevit in močan ter ukrepa. Zlije se z mogočnim tokom zgodovine, zgodovina pa mora teči naprej.« Avtor knjižice Stephane Hessel (19172013) je bil diplomat, sodelavec Charlesa de Gaulla, aktivist francoskega odporniškega gibanja in eden od avtorjev deklaracije OZN o človekovih pravicah.
Preambula Unescove temeljne listine kaže v drugo smer. Pravi, da se vse vojne začenjajo v človekovem umu, kjer je treba zgraditi obrambo miru. Tako razmišlja tudi Tizia- no Terzani (1938-2004), italijanski mirovnik, vojni poročevalec in pisatelj. V Pismih proti vojni pravi: »Še bolj kot zunaj so vzroki vojne v nas samih. V strasteh, kot so želje, strah, negotovost, pohlep, ponos, nečimrnost. Počasi se jih moramo rešiti. Naredimo tisto, kar je prav, namesto tega, kar se izplača. Civilizacija se z moralno odločnostjo okrepi veliko bolj kot z novim orožjem. Ob tem, kar se dogaja, naše življenje ne more, ne sme ostati normalno. Te normalnosti bi se morali sramovati.« A se je ne. Na nekaterih mediteranskih otokih umirajo begunci, na drugih pa zabava teče normalno naprej.
Sirahova knjiga nam danes kliče: »Srd in jeza sta ostudna, grešen človek se jima bo vdal. Odpusti krivico svojemu bližnjemu.«
Milan Knep
ŽUPNIKOVA BESEDA
Novo pastoralno leto. Upam, da ste si kljub spremenjenim razmeram in različnim omejitvam v počitniških dneh vsaj malo odpočili in nabrali novih moči. Bližajoča se jesen pa pred nas postavlja nove izzive in nove naloge na mnogih področjih, tudi v stolnem občestvu. O vsem vas bomo sproti obveščali pri nedeljskih oznanilih in v tednu Božje besede.
Predpisi. Vsa dogajanja še vedno »krojijo« omejitve zaradi epidemije. Hvaležen sem vsem, ki jih z razumevanjem sprejemate, čeprav predpisi za nikogar niso prijetni. Tako vas še naprej prosim:
• da v stolnico prihajate z maskami,
• da si pri vhodu razkužite roke in
• sedite na primerni razdalji.
Poleg tega je potrebno do nadaljnjega ob nedeljah in večjih praznikih ob vhodu v posebno škatlo oddati svojo telefonsko številko zaradi »sledenja«, če bi bila pri sveti maši navzoča oseba, okužena s koronavirusom. Te številke se hranijo v kuverti mesec dni, nato pa uničijo.
Ob modrem upoštevanju teh navodil ni nobenega razloga, da ne bi redno prihajali k svetim mašam in obredom. Vse, ki ste bolni, pa prosim, da ostanete doma, dokler ne ozdravite. Svete maše in spovedovanje.
Z mesecem avgustom smo ob nedeljah spremenili urnik prvih dveh svetih maš: namesto ob 6.00 in 7.00 je poslej sveta maša ob 7.30.
Razmišljamo, da bi podobno naredili za sveti maši ob 11.30 in 12.30, a se bomo o tem še posvetovali in vas pravočasno obvestili.
Vzrokov je več, glavna sta gotovo pomanjkanje mašnikov, ki so redno na razpolago ob nedeljah ter manjšanje števila obiskovalcev. Sicer pa se v stolnici še vedno toliko mašuje, da nihče ne more biti »prikrajšan«: med tednom je redno šest maš, ob nedeljah pa trenutno osem.
• v nedeljo, 20. 9., bo v cerkvi Svete Trojice (pri uršulinkah) praznovanje nedelje svetniških kandidatov ljubljanske metropolije. Ob 16.00 bo molitvena ura, po njej pa sveta maša, ki jo bo daroval gospod nadškof. Letos bo v ospredju lik Božjega služabnika prof. Antona Strleta. Lepo vabljeni!
• Nedelja, 13. 9.: 24. nedelja med letom
• Ponedeljek, 14. 9.: Povišanje svetega Križa, praznik
• Torek, 15. 9.: Žalostna Mati Božja
• Sreda, 16. 9.: sv. Kornelij in Ciprijan, mučenca
• Četrtek, 17. 9.: sv. Robert Bellarmino, škof
• Petek, 18. 9.: sv. Jožef Kupertinski, redovnik
• Sobota, 19. 9.: sv. Januarij, škof
• Nedelja, 20. 9.: 25. nedelja med letom - nedelja svetniških kandidatov
Podobne težave se občasno pojavljajo tudi pri urniku spovedovanja: ta je sicer določen, a se večkrat zgodi, da je napisan spovednik odsoten ali mora ob tistem času maševati. V takem primeru vas prosim, da počakate in za spoved prosite duhovnika, ko odmašuje, oz. se osebno dogovorite z določenim spovednikom.
V poletnih mesecih je letos v sicer vedno prepolni stolnici vladal prav »spokojen mir«. Ne samo da je upadel obisk pri svetih mašah, tudi turistov je bilo le za vzorec. Kljub temu pa smo bili priča dvema lepima dogodkoma. Na praznik apostolov Petra in Pavla je zakrament svetega reda prejelo (kar) šest novomašnikov.
Drug, prav tako lep in slovesen dogodek pa je bilo škofovsko posvečenje msgr. Mitja Leskovarja, ki je v tem času že nastopil svojo službo nuncija v Iraku.
8.30: rožni venec pred Najsvetejšim
Nedelja
15.30: molitev pred izpostavljenim Najsvetejšim
PRVI ČETRTEK
Po večerni maši molitev v čast svetemu Jožefu
PRVI PETEK
8.30: molitev pred izpostavljenim Najsvetejšim
PRVA SOBOTA
8.30: Molitev pred izpostavljenim Najsvetejšim
DELAVNIKI
6.00, 7.00, 8.00, 9.00, 10.30, 18.30
Ob sobotah in prvih petkih tudi ob 16.00
Cerkveni prazniki na delovni dan: 6.00, 7.00, 8.00, 9.00, 10.30, 16.00, 18.30
Nedelje in zapovedani prazniki: 6.30, 8.00, 9.00, 10.30, 11.30, 12.30, 16.00, 18.30
Papež pri splošni avdienci 2. septembra:
»Sedanja pandemija je razkrila našo soodvisnost: vsi smo povezani drug z drugim tako v slabem kot dobrem. Zatorej, da bi izšli iz te krize boljši, moramo to storiti skupaj, vsi, v solidarnosti. Beseda 'solidarnost' se je nekoliko obrabila in jo včasih razlagajo napačno, a označuje veliko več kakor samo priložnostna velikodušna dejanja. Zahteva, da ustvarimo novo miselnost, ki razmišlja občestveno in daje prednost življenju vseh. Dobrin si ne smejo prilaščati samo nekateri. Ne gre samo za vprašanje pomoči drugim, kar je prav početi, gre za več: gre za pravičnost. Soodvisnost za to, da bi bila solidarna in bi rodila sadove, potrebuje močne korenine v človeku in naravi, ustvarjenima od Boga, potrebuje spoštovanje obrazov in zemlje.«
Vir: https://www.vaticannews.va/sl/2020/09/02
Hvaležni vam bomo za vse svete maše, ki jih boste lahko darovali in vaše darove, ki jih boste namenili za stroške stolnice, naše zaposlene in prostovoljce. Bog povrni!
Informacije dobite tudi na spletnem naslovu http://stolnica.com/
TBB - stolniška oznanila izdaja Stolni župnijski urad. Odgovarja Roman Starc, župnik. Dolničarjeva 1, Ljubljana. roman.starc@rkc.si / 041/746 354 http://www.stolnica.com/
Ni komentarjev:
Objavite komentar