petek, 4. marec 2016

Teden Božje Besede 6. 3.–13. 3. 2016

 4. postna nedelja Lk 15,1-3.11-32

Prilika o izgubljenem sinu je »evangelij v evangeliju«, je najbolj dragocen biser med prilikami. Včasih so poudarjali le lik »izgubljenega sina«, to pa je priliko osiromašilo. Niso je prav razumeli.
Največkrat so priliko brali v okviru kateheze, kot del priprave na spoved. Cerkev je zlasti poudarjala, da brez kesanja ni Božjega odpuščanja.
Ne smemo prezreti, da gre v tej priliki za »trikotno priliko«. Morali bi jo imenovati: »prilika o usmiljenem očetu in njegovih dveh sinovih«. Običajno pozabimo na starejšega sina, ki je ostal doma pri očetu. Priliko bomo prav razumeli le v povezavi z besedami, ki jih je oče rekel o mlajšem sinu: »Ta tvoj brat je bil mrtev in je oživel, je bil izgubljen in je najden. « To je jedro. Starejši sin se obnaša kot farizeji in pismouki. Ti »pobožni ljudje« niso bili Božji prijatelji. Mlajši sin je vzel svoj delež
dediščine, odpotoval in vse zapravil. Znašel se je v velikem pomanjkanju, delal je na polju in redil prašiče. Nič nepoštenega ali nedovoljenega ni storil, vendar njegov življenjski slog ni bil pravi, saj ga je spravil ob vse. Brat mu je očital razuzdanost. Ne razume, zakaj oče sprejema mlajšega sina s takim pompom. Vrača mu pravice, ki mu gredo, čeprav si je dejansko zaslužil le brezpravno suženjstvo.
Kot starejši sin se danes obnašajo tisti, ki ne prenesejo, da imajo tisti, ki za vero komaj kaj naredijo ali sploh nič, v Cerkvi enak status kot oni. Zato rečejo: »Če bomo tudi pri Bogu kar vsi enaki, potem se ne splača truditi.«
Prilika razodeva Jezusovo podobo Boga, ki ljubi grešnike, je poln upanja in nežnosti. 26. januarja 1881 je ruskemu pisatelju Dostojevskemu počila pljučna arterija. Ko sta zdravnik in duhovnik odšla, je poklical vse otroke in prosil ženo, naj iz Svetega pisma bere priliko o izgubljenem sinu in dobrem očetu. Poslušal jo je z zaprtimi očmi. Potem je rekel otrokom: »Ne pozabite nikoli, kar ste pravkar
slišali, trdno zaupajte v Boga in nikoli ne dvomite v njegovo usmiljenje. Jaz vas imam zelo rad, vendar se moja ljubezen ne more primerjati z neskončno Božjo ljubeznijo do vseh ljudi, ki jih je on ustvaril.« Dva dni zatem je umrl.
dr. Peter Kvaternik

Župnikova beseda

Drage sestre in bratje!
Ko se v tem svetem letu usmiljenja s postom in molitvijo pripravljamo na veliko noč, bi rad izpostavil tri vidike, s katerimi želim sebe in vas usmeriti k poglobljenemu doživljanja postnega časa, leta usmiljenja in velike noči.
Prvi poudarek je povabilo k molitvi: ROŽNI VENEC molimo zjutraj ob 8.30 pred odprtim tabernakljem (za župnijo, mesto in državo ter po namenu molitev, oddanih v skrinjico molitev in pred kip fatimske Marije) in zvečer ob 18.00 skupaj z bogoslovci. KRIŽEV POT molimo vsak petek ob 8.30 in v nedeljo ob 15.30. Obe molitvi nas od sebe obračata v premišljevanje skrivnosti odrešenja
in Gospodovega trpljenja. Ura Božjega usmiljenja ob petkih ob 15. uri je priložnost za premišljevanje o Božjem usmiljenju, molitvi za usmiljenje in odločanje za usmiljenje.
Drugi poudarek je ŽUPNIJSKO ROMANJE, s katerim želimo poglobiti vero, prejeti milosti odpustkov z romanjem v svetoletno cerkev in utrditi občestvene vezi v molitvi in prijetnem druženju … V prihodnje želimo še več narediti za medsebojno poznavanje in druženje v duhu življenja (prvih) krščanskih skupnosti, ki so po evharistiji (maši) imeli še tako imenovano agape (iz grščine, približni
pomen: božja ljubezen do človeka in človeka do Boga in med seboj). Tretji poudarek pa je malo bolj viden in je povezan z vero naših prednikov, želel pa bi, da bi na poseben način odseval tudi našo vero. V stolnici imamo kar dve Pietà – Sočutni. Prva, ki je starejša, je zunaj na fasadi (pravzaprav
je tam le kopija), druga pa je v cerkvi. Slednja, ki je iz sredine 18. stoletja, odseva nežnost in vživljanje avtorja (njegovo vero), saj prikazuje trpečo Marijo z mrtvim Jezusom in angela, ki poljublja z žebljem narejeno rano na Kristusovi desni roki. Že pred več kot 20 leti restavrirano Pietà, ki je bila narejena v sredini 15. stoletja, pa lahko sedaj (začasno) vidimo tudi v prezbiteriju naše stolnice. Ta Pietà ni le umetniški vrhunec nekega obdobja iz zgodovine našega naroda, ampak je globok izraz vere avtorja in naših prednikov. Naj bo tudi spodbuda za poglabljanje naše vere, za dojemanje usmiljenja in ljubezni Boga, ki nam govori po različnih dotikih (tudi po Mariji: oznanjenje, rojstvo, trpljenje z Jezusom na Kalvariji …). Naj se Bog po Sočutni dotakne tudi nas …
Jože, župnik

Oznanila

  • Nedelja, 6. 3.: 4. postna, sv. Fridolin, opat. Joz 5,9-12; 2 Kor 5,17-21; Lk 15, 1¸-3.11- 32.
  • Ponedeljek, 7. 3.: sv. Perpetua in Felicita, mučenki. Iz 66,17-21; Jn 4,43-54.
  • Torek, 9. 3.: sv. Janez od Boga, redovnik. Ezk 47,1-9.12; Jn 5,1-3a.5-16. 
  • Sreda, 9. 3.: sv. Frančiška Rimska, redovnica. Iz 49,8-15; Jn 5,17-30.
  • Četrtek, 10. 3.: sv. 40 mučencev iz Armenije. 2 Mz 32,7-14; Jn 5,31-47. 
  • Petek, 11. 3.: sv. Benedikt, škof. Mdr 2,1a.12-22; Jn 7,1-2.10.25-30. 
  • Sobota, 12. 3.: sv. Inocenc, papež. Jer 11,18-20; Jn 7,40-53.
  • Nedelja, 13. 3.: 5. postna (tiha) – PAPEŠKA nedelja (obletnica izvolitve papeža Frančiška). Iz 43,16-21; Flp 3,8-14; Jn 8,1-11.  
Izročitev veroizpovedi, foto: JurI

Iz življenja župnije

V nedeljo, 21. 2., so naši katehumeni prejeli očenaš, v nedeljo, 28. 2., pa smo jim izročili veroizpoved. Veselimo se njihovega prejema zakramentov krščanskega uvajanja na velikonočno
vigilijo. Maše s postnimi govori naših škofov ter ura Božjega usmiljenja odsevajo naše hrepenenje
po usmiljenju – Božjem čutečem dotiku. V nedeljo, 28. 2., so priromali romarji iz dekanije Škofja Loka.

Dogodki pred nami

  • OD PONEDELJKA DO ČETRTKA je ob 8.30 molitev ROŽNEGA VENCA pred odprtim tabernakljem za mesto, državo in domovino ter po namenu molitev, oddanih v skrinjico molitev. Rožni venec molimo tudi ob 18.00.
    KRIŽEV POT molimo ob petkih ob 8.30 in ob nedeljah ob 15.30.  
  • V nedeljo, 6. 3., bo ob 15.30 KRIŽEV POT. Ob 13.00 pa se bomo odpravili na župnijsko postno in svetoletno romanje v Dedni Dol in Novo mesto. 
  • V ponedeljek, 7. 3. bo ob 9.00 ob zunanji slovesnosti sv. Tomaža Akvinskega, zavetni Z romanja škofjeloške dekanije, Teološke fakultete, daroval sveto mašo nadškof Stanislav Zore. Ob 18.30 bo maša  za duše v vicah.
    Z romanja škofjeloške dekanije, foto: Kokelj
  • V torek, 8. 3., bo imel pri večerni maši ob 18.30 POSTNI GOVOR pomožni škof in generalni vikar Franci Šuštar, v sredo, 9. 3., pomožni škof Anton Jamnik, 
  • v četrtek, 10. 3., nadškof in metropolit Stanislav Zore.
  • Petek, 11. 3., bo ob 8.30 KRIŽEV POT, ob 15.00 pa ura BOŽJEGA USMILJENJA in sveta maša.
  • V nedeljo, 13. 3., je TIHA in PAPEŠKA NEDELJA. Spominjamo se izvolitve svetega očeta FRANČIŠKA, zato bomo pri vseh mašah zapeli zahvalno pesem. 24 ur za GOSPODA bomo v stolnici imeli s petka, 18., na soboto, 19. marca. Najsvetejše bo izpostavljeno po maši ob 9.00 (maša ob 9.30 odpade) vse do sobote do 6.00 (le med

Misel tedna:

F. Gorše, Simon pomaga Jezusu nositi križ, foto: JoPl
Papež Frančišek o SMOKVI, KI JE DOBILA ŠE LETO PRILOŽNOSTI: »Eno leto milosti, čas Kristusovega  poslanstva, čas Cerkve pred njegovim veličastnim prihodom, čas našega življenja, umerjenega z določenim številom postnih časov, ki so nam ponujeni kot priložnosti za kesanje in rešitev.
Čas jubilejnega leta Usmiljenja.« Izpostavil je Jezusovo nepremagljivo potrpežljivost in njegovo nepopustljivo skrb za grešnike ter poudaril, da ni nikoli prepozno za spreobrnjenje. Božja  potrpežljivost nas čaka vse do zadnjega trenutka.
Vir: http://sl.radiovaticana.va/news/2016/02/28/...



TBB – stolniška oznanila izdaja Stolni župnijski urad.
Odgovarja Jože Plut, župnik. Dolničarjeva 1, Ljubljana.
joze.plut@rkc.si / 031-673-111
http://www.stolnica.com/
detail Pietà, 15. st., Lj - stolnica, foto: JoPl

Ni komentarjev:

Objavite komentar